MOJE VÝBAVA DO HOR - CO POUŽÍVÁM A PREFERUJI

Na svých výletech a kurzech skialpinismu, via ferrata a horolezectví dávám přednost váze svého baťohu před pohodlím a před šetřením obsahu své peněženky. Zejména při Alpských výstupech na vrcholy. Stručně řečeno, abych si užil výlet nepohrdnu službou lanovky na zkrácení přístupu, noclehu nebo jídlem na horské chatě. Raději malý baťoh a o to lepší zážitky z výletu

Jde o oblečení, výbavu pro pohyb a pobyt v přírodě. Jsou to ale také plánované i neplánované bivaky. Nevyhledávám je ale patří k životu a aktivitám na horách a je dobré být na ně připravený. Prostě najdete tady vše pro mě důležité, co používám a s čím jsem nebo jsem byl spokojený a co mi dobře sloužilo.

Rád používám věci tzv. ultimatívní, určené a vyvinuté na přesně danou činnost. Nejsou to věci univerzální  a většinou jsou dost drahé. Jak píšu výše, nehledím na peněženku ale na funkčnost.

OBLEČENÍ

To je základ všeho. Pokud máte na tůře špatné oblečení, tak náte zaděláno na problém. Staré heslo firmy GORE-TEX bylo: ” Není špatného počasí, ale špatného oblečení.” To mluví za vše.

Začnu bundou. měla by být voděodolná a taky odolná. Dnešní materiály umí být velmi funkční a lehké. Nicméně když si takovou bundu vezmu do hor nebo na freerejdy do lesa, tak z ní budu mít za chvíli pravděpodobně trhací kalendář.  Zase na druhou stranu s takovou bundou nemůžu trénovat aerobní sporty, protože se v ní utopím ve vlastním potu. Tím se dostávám k těm ultimatívním věcěm. nevystačím si s jednou bundou.

Na hory, do skal a na lyžování v lese preferuji 3 vrstvý laminát a je jedno od jaké firmy či značky to je. Já mám bundu AVOLUTION od TILAKu. GORE je samozřejmě špička, ale i GELANTOS nebude určitě špatný.

Na lehčí výběhy do hor jako záložní mám lehkou, tenkou bundu z GORE Active. Znova TILAK a model starší STNGER. Lehká, skladná funkční.

Na aerobní sporty a kolo pak lehkou šusťáčku z materiálu PERTEX QUANTUM.  Proti dešti to sice není úplně ono, ale stačí.

Kalhoty – tady už je to podstatně jednoduchší. 80% pohybu obstarávájí univerzální kalhoty CASCADE PLUS od firmy Direct Alpine. Elastické a funkční kalhoty. Není to úplně to pravé ořechové, co bych si představoval, ale stejně nic lepšího není.

Ostatní – mám rád vesty a hodně často je používám a oblíbil jsem si kapuce. Ideální varianta pro mě je tenká prodyšná bundička s kapucí a na ni vesta. S tím si vystačím většinu zimy jak na skialpech, tak na turistice.

Ponožky do bot. Tady jsem dlouho laboroval a nakonec jsem došel k cíli cesty. Po úraze kotníků ( Více TADY ) jsem zjistil, že mi natékají nohy a začal jsem nosit tenké běžecké kompresní podkolenky. Ty se ukázaly jako ideální pro všechny druhy sportů, které dělám. Do skialpů a pohorek si je beru na nohu a na ně ještě jedny velmi tenké silonové ponožky. Ty dvě ponožky tvoří vzájemně ovlivňující vrstvy, které zabraňují tvorbě puchýřů. jedna ponožka klouže po druhé a kůži nohy nechávají na pokoji. Tuhle kombinaci doporučuji. Stojí za to ji vyzkoušet.

BATOHY – Těch mám více.

Do hor na lezení a ferraty jsem si pořídil můj vysněný batoh od méně známé firmy EXPED, model MOUNTAIN Pro 30. Něco tak propracovaného a přitom jednoduchého jsem u žádné jiné firmy nenašel. batoh jsem jednou potkal při lezení v Chamonix a okamžitě jsem věděl, že tohle je ono. Zašel jsem se podívat do místního sportovního obchodu a při pohledu na cenu mi spadla čelist. Tak tohle za batoh 30 L nedám. Pak jsem měl štěstí a koupil jsem ho ve výprodeji za plovinu.

30 litrů je ideální velikost pro jednodenní výpady do hor jak na vícedélky, tak i na dlouhé ferraty. Vleze se mi tam vše co potřebuji pro sebe i své klienty.

Více detailů zde 

 

 

Na skialpy mám svůj oblíbený ORTOWOX Houte Route 32 starší model.

Nově pak lavinový batoh Lavinový batoh SCOTT Backcountry Patrol E1 30 Kit. Vzhledem k charakteru letošní zimy ( 2020/21 a COVID situace ) jsem ho ale ještě nestačil dost podrobně otestovat.

Péřové spacáky a oblečení

Široký sortiment péřových spacích pytlů, oblečení a zatepleného příslušenství

V internetovém obchode PROHORY.CZ můžete nakoupit špičkové péřové spacáky a oblečení od firem CUMULUS, MALACHOWSKI a PAJAK. Najdete zde i vybavení pro spaní v hammakách, quilty a zateplené doplňky. Na všechny výrobky je zajištěný záruční i pozáruční servis. Vybavím vás na běžnou turistiku, ultralite akci i na náročnou vysokohorskou expedici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *