Laviny

Pozor lavina

Lavina je sviňa – s tím asi budeme všichni souhlasit a střední lavina odpružit rozhodně nejde. Je úplně jedno, jestli jste horolezec, jdete na sněžnicích nebo na skialpech. Pokud se pohybujete v zimních horách, musíte být na lavinu připraveni. Proto je dobré znát problematiku vzniku a uvolnění laviny a orientovat se v základní metodice záchrany zasypané osoby z laviny.

Základní a nezbytné vybavení pro pohyb v lavinovém terénu jsou

  • Lavinový vyhledávač
  • Lopata
  • Lavinová sonda
  • … a nově lavinové batohy jako bezpečnostní bonus pro uživatele.

Pokud Vám bude jedna z těch tří základních věcí chybět, může se stát, že dotyčného, zasypaného kamaráda nevyprostíte včas. Bez lavinového vyhledávače ho nenajdete, bez sondy nezjistite detailní polohu a hloubku zasypané osoby a bez pořádné lopaty ho z udusaného sněhu včas nevykopete. Všechny tři věci jsou nezbytně nutné a jedna bez druhé nevede k cíli – najít a zachránit lavinou zasypaného kamaráda. Lavinový batoh je pak bonus, který Vás chrání a pomáhá přežít v lavině.

Co se samotné záchrany lavinou zasypané osoby týče, tak tady existuje jen jediná cesta, nastudovat si základní kroky a ty pak co nejčastěji nacvičovat. Při ostrém zásahu nastupuje stres a pokud nemáte postup záchrany tzv. “v krvi” , bude Vás právě stres brzdit a omezovat v rychlé záchraně.  Půjčit si  někde v půjčovně lavinové vybavení a odjed na hory s myšlenkou “jsem dostatečně vybavený” je  bláhové a značně nebezpečné. To, že jste náležitě vybavení je fajn, ale je to jen falešný pocit.

V zimních horách jde primárně o to, jak se lavině vyhnout. Pokud to nejde a lavinu uvolníme, nebo se v ní nedej bože ocitneme, nastupuje další série kroků a činnosti, které eliminuji negatívní dopady téhle nepříjemné a životu ohrožující záležitosti.

Pro běžný pohyb v zimních horách je důležité:

  • Posoudit, jestli jsou vhodné podmínky pro tůru, rozhodnout jestli se na tůru půjde a kde,  nebo jestli zůstanu v teple na chatě.
  • Pokud vyrazím, tak zvolit vhodný terém nebo výstupovou popřípadě sjezdovou trasu. V průběhu tůry sledovat podmínky, včas je vyhodnocovat a variabilně řešit postup tak, aby se eliminovala možnost spuštění laviny.
  • Když to někoho zasype, tak automaticky spustit naučený záchranný mód vedoucí k úspěšné záchraně zasypaného.

Dneska mají všechny alpské a v poslední době i nealpské země své lavinové experty a pravidelně publikují aktuální lavinovou situaci na svých horách.

Situaci pro Evropu a nejenom Alpy můžete najít na internetových stránkách AVALANCHES.ORG

USA mají potom své stránky AVALANCHE.ORG

Navíc existuje spousta aplikací do chytrých mobilů, které nejen že pomáhají s navigací v terénu, upozorňují na lavinovou situaci ale i ukazují na mapě, na jak prudkém svahu se zrovna nacházíte.

Pokud budete tyto informace sledovat, poctivě studovat a vyhodnocovat, značně snížíte riziko zasipání lavinou.

Já na svých zimních kurzech dělám spíše úvod do problematiky lavin. Naučím Vás ty základní věci, které sledovat. Základní rozdělení lavinového nebezpečí, používání lavinové výbavy, pravidla postupu lavinovým terénem, aktuální posouzení lavinového svahu a lavinové situace v místě pohybu, všeobecný přehled nebezpečí ….

Problematika je ale natolik obsáhlá, tak se do složitějších věcí nepouštím. To přenechávám povolenajším. Nemám patřičné hluboké znalosti na to, abych dopodrobna vysvětlil všechny zákonitosti vzniku lavin a následné záchrany. Proto tady raději uvedu pár odkazů na asi nejkompletnější informace ohledně této problematiky na českém a slovenském internetu.

ALPY 4000 a Viktor Kořízek – asi nejfundovanější základní informace ohledně lavinové problematiky v češtině.

LAVINY.SK – slovenský portál zabávající se lavinami na slovenských horách. Dobře zpracované základní lavinové informace.

V případě zájmu jsem ale schopen takové školení zajistit povolanějšími.

Studujte pozorně, cvičte vyhledávání často a bezpečný pohyb v zimních horách bude pro Vás i pro Vaše kamarády bezpečnější a radostnější. 🙂

Aleš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *